ZEGAREK KWARCOWY CZY MECHANICZNY?

ZEGAREK KWARCOWY CZY MECHANICZNY?

ZEGAREK KWARCOWY CZY MECHANICZNY?

Zegarek jest uniwersalny oraz ponadczasowy, chociaż jego rola trochę się zmienia. Coraz częściej nosi się go jako dodatek do stylizacji zamiast skupiać się na jego walorach użytkowych. Mimo to warto wiedzieć, co znajduje się na naszym nadgarstku i w jaki sposób działa mechanizm informujący nas o aktualnym czasie. W sklepie sohobizuteria.pl znajdziesz zegarki zarówno mechaniczne, jak i kwarcowe. Na jaki się zdecydować? Aby pomóc w podjęciu decyzji, przekażemy Wam odrobinę podstawowej wiedzy na ich temat.

Budowa i zasada działania
Podobieństwo zegarka mechanicznego i kwarcowego rozpoczyna się i kończy na funkcji odmierzania czasu. Budowa i zasada działania są bowiem zupełnie inne.
Zegarki mechaniczne (przykład) od wieków działają w oparciu o niezwykle złożony, precyzyjny mechanizm, którego pracę reguluje wychwyt i balans. Energii dostarcza naciągnięta sprężyna, która podczas odkształcania się napędza podzespoły zegarka. Balans jest regulatorem chodu i porusza się z określoną częstotliwością, a wychwyt służy do przekazywania energii oraz zliczania stałych odcinków czasu.
Zegarki kwarcowe (przykład) to zupełnie inna technologia związana z wykorzystaniem drgań kryształu kwarcu. Działanie tych czasomierzy opiera się na zjawisku piezoelektrycznym, polegającym na pojawianiu się ładunków elektrycznych na powierzchni kryształu pod wpływem naprężeń mechanicznych. Zegarki kwarcowe czerpią energię z baterii, która wprawia kryształ w drgania o określonej częstotliwości, a podzespoły cyfrowe zliczają je i przedstawiają w postaci bieżącego czasu na tarczy lub wyświetlaczu. Zegarki te zaopatrzone są w rezonator, który wytwarza sygnał o precyzyjnie ustalonej częstotliwości.

                                           

Punktualność zegarków
W tej dziedzinie na pierwszym miejscu plasuje się zegarek kwarcowy. Odchylenia pomiaru czasu zegarków mechanicznych mogą sięgać nawet kilku sekund na dobę. Zegarki kwarcowe stoją na znacznie wyższym poziomie punktualności, chociaż również wykazują czasem odchylenia w swoich wskazaniach. Zwykle jest to efektem niskiego poziomu energii w baterii, bądź przebywania w skrajnych temperaturach.

Wygoda kontra obcowanie z dziełem sztuki
Najważniejsza różnica między zegarkiem mechanicznym i kwarcowym polega na filozofii życia ich właścicieli. Zegarki kwarcowe są wygodniejsze, gdyż właściwie poza wymianą raz na jakiś czas baterii nie wymagają żadnych zabiegów. Ponadto ich zaletą jest przystępność ceny. Natomiast dla właściciela zegarka mechanicznego codzienna jego obsługa to fizyczny kontakt z mechaniką precyzyjną i obcowanie z urządzeniem będącym zwieńczeniem kilkusetletniej pracy genialnych konstruktorów. Często można usłyszeć, że zegarek mechaniczny posiada swoją duszę. Kiedy ma się okazję zajrzeć do środka i zobaczyć w czasie pracy jego skomplikowany mechanizm, natychmiast widać, jak wiele inwencji i precyzji wymaga stworzenie tego niewielkiego dzieła sztuki.

Zegarki w sklepie sohobizuteria.pl
W naszym sklepie znajdziecie szeroki wybór zegarków zarówno kwarcowych, jak i mechanicznych. Podzieliliśmy je na dwie grupy: na zegarki damskie i zegarki męskie. Oprócz walorów estetycznych wyróżnia je rodzaj paska oraz średnica tarczy. W naszym sklepie znajdziecie czasomierze z tradycyjnym, skórzanym paskiem (przykład), osadzone na bransolecie stalowej (przykład) lub magnetycznej (przykład). Niektóre zegarki posiadają dodatkowe dwie lub trzy tzw. subtarcze, a także prostokątny kształt (przykład). Ważnym wyróżnikiem, decydującym często o decyzji zakupowej, jest średnica tarczy. W sklepie oferujemy zegarki o średnicy od 29 mm do 47 mm (przykład).

Który zegarek wybrać?
Po zapoznaniu się z niniejszym artykułem każdy przyszły nabywca zegarka powinien przed podjęciem decyzji odpowiedzieć sobie na pytanie: co jest dla mnie ważniejsze - wygoda, bezobsługowość i mniejsze koszty, czy też powrót do tradycji, przyjemność śledzenia płynącej, a nie skaczącej, wskazówki sekundnika i delikatny odgłos nocnego cykania, którego nie da się w żaden sposób podrobić?

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Poczta Polska List Polecony Priorytet) już od 99,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium