Biżuteria ze stali chirurgicznej – dlaczego warto ją wybrać?
Wiele kobiet nie wyobraża sobie życia bez biżuterii. Stanowi ona nie tylko sposób na wyrażenie siebie, ale i świetne wykończenie zakładanych kreacji. Czy warto dać szansę biżuterii ze stali chirurgicznej?
Stal chirurgiczną zwykło nazywać się również stalą nierdzewną czy szlachetną. Ma ona dość szerokie zastosowanie, sprawdza się bowiem nie tylko w gastronomii czy medycynie, ale i jako materiał do produkcji biżuterii. Czy warto dać jej szansę i jak możemy o nią właściwie zadbać?
Zacznijmy od tego, czym charakteryzuje się stal chirurgiczna? Stanowi ona mieszankę żelaza, chromu oraz węgla. Dzięki temu, że nie zawiera w sobie niklu, nie uczula, a co za tym idzie może być noszona również przez alergików, nie wywołuje bowiem reakcji uczuleniowych. Jest też bardzo wytrzymała na odkształcenia i złamania. Świetnie sprawdzi się więc również w przypadku osób, które lubią nosić biżuterię w każdych warunkach, a jednocześnie boją się o jej uszkodzenie. Biżuteria ze stali nierdzewnej jest przy tym stosunkowo niedroga. Na dodatek w porównaniu do złota i srebra nie zmienia ona koloru, nie rdzewieje i nie traci blasku. Wyglądem przypomina wyroby ze złota, ale jest znacznie trwalsza i tańsza.
Co prawda biżuteria taka jak bransoletka ze stali chirurgicznej czy kolczyki ze stali chirurgicznej nie wymagają specjalnej pielęgnacji, to jednak na pewno wpłynie ona pozytywnie na ich stan. Jeśli przez lata chcemy cieszyć się utrzymaną w doskonałym stanie biżuterią, warto ją właściwie przechowywać. W tym przypadku doskonale sprawdzi się pudełko wyścielone delikatnym materiałem. Może też być to szkatułka z przegródkami. Wtedy minimalizujemy ewentualne ryzyko zarysowania. A jeśli chcemy, możemy przechowywać ją w woreczkach.
Tego rodzaju biżuteria jest co prawda odporna na niesprzyjające warunki, jednak istnieją substancje, które mogą jej zaszkodzić. Lepiej nie narażać jej na działanie detergentów, chlorowanej wody czy alkoholu. Pamiętajmy o tym, używając jej na co dzień. Warto ściągnąć ozdoby np. do sprzątania, czy przed wyjściem na basen. Nie służą jej też kosmetyki z wcześniej wspomnianym alkoholem. A jeśli nasza biżuteria będzie miała kontakt ze wspomnianymi substancjami, warto ją wyczyścić dość szybko. Bieżąca konserwacja również pozwoli usunąć pozostałości po substancjach i zapobiegnie niszczeniu biżuterii.
Czym w takim razie należy czyścić stal chirurgiczną?
Utrzymanie biżuterii ze stali chirurgicznej w dobrym stanie jest stosunkowo łatwe. Warto zadbać o bieżącą pielęgnację, a mianowicie przecieranie biżuterii wilgotną ściereczką. Następnie wytrzeć ją do sucha papierowym ręcznikiem. W przypadku ewentualnych smug na biżuterii warto umyć ją wodą z dodatkiem mydła. Zwróćmy też uwagę na to, by nie uszkodzić jej wystających elementów pokroju kamieni. A co, jeśli np. kolczyki ze stali chirurgicznej ulegną zabrudzeniu? W takim przypadku dopuszczalne jest użycie słabego roztworu octu, sody oczyszczonej lub mydła. Możemy też zakupić preparat specjalnie przeznaczony do czyszczenia tego rodzaju biżuterii. Niektórzy używają także delikatnej pasty do mycia zębów. Biżuterię trzeba najpierw zwilżyć, następnie nałożyć na nią pastę i potrzeć. W przypadku sody oczyszczonej rozrabiamy jej niewielką ilością z wodą, w ten sposób tworzymy pastę, następnie polerujemy nią biżuterię. Aby nie narażać stali chirurgicznej na ewentualne zarysowanie warto zrezygnować z szorstkich myjek, używajmy miękkiej gąbki albo ściereczki. Po intensywnym czyszczeniu płuczemy biżuterię pod bieżącą wodą, a następnie dokładnie ją suszymy. Najlepiej użyć do tego ręcznika papierowego lub chusteczki higienicznej.